neděle 27. března 2011

Indexy et al.

Kdysi jsem si zde na svém blogu stěžoval na nemožnost zjistit přesné složení S&P 500. Problémy s akciovými indexy však nejsou jen co se týče složení, ale indexy často skrývají mnohem více jemných detailů, které je odlišují. V mém dalším příspěvku na Finmagu jsem se podobné detaily podíval z možného pohledu budoucího českého drobného střadatele.

pátek 25. března 2011

Bubliny všude kolem nás

V poslední době se opět vynořila otázka, zda-li nepokračuje technologická bublina a nezačíná se nafukovat nový ".com" problém. Já jsem se ve svém příspěvku na Finmagu podíval na jinou možnou bublinu -- bublinu na trhu se vzděláním. Článek najdete zde. Kromě identifikace problému jsem se ještě podíval na způsob, jakým by se dalo na splasknutí bubliny vydělat. 

Co nás čeká příští týden v Evropě LI


Evropa: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Úterý: Německo oznámí stav indexu spotřebitelských cen. Švýcarsko známí index spotřeby. Velká Británie oznámí stav svého HDP, současného účtu a počty nově schválených žádostí o hypotéky.

Středa: Eurozóna oznámí stav obchodního klimatu a důvěru spotřebitelů. Švýcarsko oznámí stav svého hlavního ukazatele. Velká Británie oznámí stav důvěry spotřebitelů.

Čtvrtek: Velká Británie oznámí vývoj cen domácností. Německo oznámí vývoj nezaměstnanosti.

Pátek: Švýcarsko, Německo a Eurozóna oznámí své indexy nákupních manažerů. Eurozóna oznámí vývoj nezaměstnanosti.

Svět: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: USA oznámí vývoj osobních příjmů a spotřeby obyvatel a stav prodeje domů. Čína oznámí zisky průmyslových společností. Japonsko oznámí velikost maloobchodních prodejů, stav nezaměstnanosti a spotřebu domácností.

Úterý: USA oznámí stav důvěry spotřebitelů. Japonsko oznámí stav průmyslové produkce a index nákupních manažerů.

Středa: USA oznámí změny v zaměstnanosti.

Čtvrtek: USA oznámí počty továrních objednávek. Kanada oznámí stav HDP. Japonsko oznámí sérii ukazatelů (ne)manufakturní produkce. Čína oznámí vývoj manufakturní produkce.

Pátek: USA oznámí počty nových pracovních míst v nezemědělském a soukromém sektoru, stav nezaměstnanosti, velikost průměrných hodinových příjmů a vývoj průmyslu.

Poznámka: V současné době probíhá důležitý sněm o budoucím ekonomickém vývoji Evropy a řešení dluhové krize evropských zemí.

pátek 18. března 2011

Co nás čeká příští týden v Evropě XLX


Evropa: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Úterý: Švýcarsko oznámí stav obchodní bilance. Velká Británie oznámí index spotřebitelských cen, index cen maloobchodních prodejů a vývoj stavu veřejných financí.


Středa: Velká Británie resp. Bank of England představí pravidelnou zprávu o stavu ekonomiky, stav půjček na bydlení a ministr financí představ stav rozpočtu veřejných financí. Evropská Unie oznámí vývoj důvěry spotřebitelů.

Čtvrtek: Německo a Evropská Unie oznámí index nákupních manažerů. Velká Británie oznámí vývoj maloobchodního prodeje.

Pátek: Německo oznámí výsledky IFO průzkumu ohledně stavu ekonomiky. Švýcarsko představí ekonomický výhled na další měsíc sestavený institutem KOF.

Svět: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: USA oznámí stav prodeje domů.

Úterý: USA odhalí stav indexu cen domácností. Kanada oznámí stav svého hlavního indikátoru a stav maloobchodních prodejů. Japonsko oznámí index mapující vývoj průmyslu.  

Středa: USA oznámí počty nově prodaných domů.

Čtvrtek: USA oznámí počty objednávek trvanlivého zboží. Japonsko oznámí vývoj indexu spotřebitelských cen.

Pátek: USA odhalí čtvrtletní vývoj HDP, cenový index založený na HDP, stav osobní spotřeby obyvatel a stav důvěry v ekonomiku, jak ji zachycuje průzkum Michiganské univerzity.

Poznámka: Pozornost lidí bude stále upřena k japonskému neštěstí, dopad na trhy však bude zřejmě už malý, pokud se jaderná situace výrazně nezhorší. Vedle toho bude zajímavé pozorovat dopad společné intervence na devizových trzích, která cílila pomoci japonskému Yenu. Globální situaci můžou zhoršit nepokoje v Bahrajnu, kde Írán vyhrožuje vojenským "proxy" zásahem a samozřejmě válečné operaci v Libye. V nejbližších dnech se rovněž dají očekávat změny v energetickém průmyslu, kvůli výše zmíněným nepokojům a politické intervenci v jaderné energetice.

pátek 11. března 2011

Co nás čeká příští týden v Evropě XLIX


Evropa: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: Velká Británie oznámí vývoj důvěry spotřebitelů. Evropská Unie odhalí stav průmyslové produkce.

Úterý: Německo oznámí stav ekonomického sentimentu zachyceného v ZEW průzkumu. 

Středa: Velká Británie oznámí vývoj nezaměstnanosti, platů a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Evropská Unie oznámí stav indexu spotřebitelských cen. Švýcarsko oznámí výsledky ekonomického průzkumu ZEW.

Čtvrtek: Švýcarsko oznámí stav průmyslové produkce a rozhodnutí centrální banky o případné změně úrokových sazeb.

Pátek: Německo oznámí vývoj producentských cen. Velká Británie odhalí vývoj veřejných financí. 

Svět: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: Japonsko oznámí možnou změnu úrokových sazeb a vývoj důvěry spotřebitelů. Čína oznámí stav přímých zahraničních investic a velikost Yuanových půjček.

Úterý: USA oznámí rozhodnutí FOMC o případné změně úrokových sazeb. Japonsko oznámí vývoj průmyslových trendů (celkový průmysl, manufakturní výroba a objednávky strojů). 

Středa: USA oznámí vývoj indexu producentských cen a počet nových stavebních povolení. Japonsko oznámí stav indexu mapujícího terciární sektor.

Čtvrtek: USA oznámí stav indexu spotřebitelských cen, stav průmyslové produkce a průzkum FEDu ve Filadelfii.

Pátek: Kanada oznámí index spotřebitelských cen.

Poznámka: Ekonomika a trhy budou očekávat, jak dopadne den nepokojů, který se dostal do Saudské Arábie a jak se Evropská Unie postaví k řešení problémů v Libyi, neklid a další obavy mohou dále hnát ceny ropy nahoru a umazat doposud těžce nabrané body při zotavování se z recese. Další ránu představuje vážné zemětřesení, které zasáhlo Japonsko a které může mít dopad na celý region.

pátek 4. března 2011

Co nás čeká příští týden v Evropě XLVIII


Evropa: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Úterý: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.


Středa: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Čtvrtek: Německo oznámí stav současného účtu a obchodní bilanci.

Pátek: Francie oznámí stav svého současného účtu. Velká Británie oznámí vývoj manufakturních vstupních a výstupních cen.

Svět: Příští týden jsou plánované oznámení následujících makro-dat:

Pondělí: Japonsko oznámí stav svého současného účtu.

Úterý: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Středa: Austrálie oznámí stav cen domů.

Čtvrtek: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Pátek: Neočekávají se žádná významná makro oznámení.

Poznámka: Stále můžeme očekávat vzrůstající nejistotu způsobenou hořícím arabským světem. Z pohledu ekonomik jde především o další vývoj cen ropy, jejíž další růst by zasadil plánům na obnovu ránu pod pás. Při jejím dalším růstu by se šeptem šířené zvěsti o další intervenci dvou velkých centrálních bank (FED a ECB) na kapitálových trzích staly zřejmě realitou.